Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112337 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209112337 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Chromebook Flex 3, 2-in-1, 11.6" Touch Screen, MT8173
| UPC | 195235311332 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Platinum Grey |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Model Name | Chromebook Flex 3 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 7.1 Ounces |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Cortex-A53 |
| CPU L3 Cache | 1 MB |
| Chipset Type | MT8173C |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 82HGOOOOUS |
| Power Device | Internal Rechargeable Battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | charger |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Product has audio features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 4 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Motorola |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | MediaTek |
| CPU Model Number | MT8173C |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | MediaTek MT8183 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, USB devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Speaker Description | Product includes audio features |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Non-backlit,Standard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3L |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Lavalier |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366 x 788 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 38 Watt Hours |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.5"L x 8.5"W x 0.77"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Precision Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form