Limited Time Sale$87.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101663 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $58.39 | Model Number | 209101663 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo C340-11 11.6" Chromebook Celeron N4000
| UPC | 194632975345 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Chromebook C340-11 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 Microhertz |
| Model Number | 81TA0010US |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 5 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4000 |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Cellular Technology | 4G |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Flexible |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty Direct from Lenovo |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Optical Storage Device | CD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.4"L x 8.2"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form