Limited Time Sale$911.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209104383 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $607.60 | Model Number | 209104383 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
MST specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: Lenovo Yoga Slim 7 15ILL9 Personal LaptopDisplay: 15.3" 2880x1800 IPS Touchscreen Anti-Glare 500 nits, Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR 400, 120Hz, Dolby Vision, Thin Bezel LCDProcessor: Intel Core Ultra 7 258V (Base Clock 2.2 GHz, Up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 8 cores, 4 Performance-Cores, 4 Efficient-Cores, 8 Threads)Graphics: Intel Arc Graphics 140V Memory: Upgraded to 32GB DDR5 SDRAM 8533 MHzStorage: Upgraded to 1TB NVMe M.2 SSDKeyboard: Backlit KeyboardCommunications: Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2) and Bluetooth 5.4Camera: FHD 1080p + IR Camera with E ShutterAudio: 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Smart Amplifier (AMP)Operating system:Windows 11 ProConnectivity Ports:2 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support Always On / 5Gbps1 x HDMI v2.11 x Headphone/Microphone Combo JackBattery: 4 Cell 70 Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life)Size and Weight: 13.54" L x 9.27" W x 0.55" H, 3.37 lbsColor: Luna Grey65W AC Adapter, MST 32GB USB Drive included
| UPC | 198153075652 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Yoga Slim 7 15ILL9 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2880x1800 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 15.3 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 8533.5 MHz |
| Model Number | 83HM002WUS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, MST 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 258V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, storage devices, mice, keyboards, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 8533 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics 140V |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 2880x1800 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.55"L x 9.26"W x 0.58"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form