Limited Time Sale$899.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126267 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $600.00 | Model Number | 209126267 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen AI 7 PRO 350 Processor (2.00 GHz up to 5.00 GHz) Memory: 32 GB LPDDR5X-7500MT/s (Soldered) Storage: 1 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal Display: 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Touch, 45%NTSC, 400 nits, 60Hz Camera: 5MP RGB+IR with Microphone and Privacy Shutter Battery: Integrated 58Wh Connectivity: MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 2x2 BE & Bluetooth 5.4 Graphics: Integrated AMD Radeon 860M Keyboard: Backlit, Black - English (US) Fingerprint Reader AC Adapter / Power Supply: 65W USB-C slim GaN (2-pin) Docking Options: Various docking solutions supported via Thunderbolt / USB-C Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 2.1 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) Dimensions: 12.35 x 8.64 x 0.45 inches Weight: Approximately 3 Ibs Color: Eclipse Black Warranty: One Year On-site Operating System: Windows 11 Pro 64
| UPC | 198158762434 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad T14s Gen 6 Copilot+ Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 45 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.86 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | 21TB000BUS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | ThinkPad T14s Gen 6 Copilot+ laptop computer, battery, power adaptor and cord |
| Series Number | 6 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 860M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 5 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | USB-A, USB-C (Thunderbolt 4), HDMI 2.1, Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Enterprise, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| LithiumBattery Energy Content | 58 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.35"L x 0.45"W x 8.64"Th |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form