Limited Time Sale$1,367.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102321 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $911.60 | Model Number | 209102321 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.PC Series: Lenovo Legion Pro 5 LED-backlit LaptopExcellent Performance·Processor: Intel Core Ultra 7 255HX 20-Core (Up to 5.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB Intel Smart cache,20 cores,20 threads )·Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 8 GB GDDR7·Memory: 48GB DDR5 SDRAM 5600 MHz·Storage: 2TB NVMe M.2 SSD·Operating system: Windows 11 ProBetter Experience·Display: 16" LED-backlit (2560 x 1600) IPS 500 nits Anti-glare100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance, 165 Hz·Touchscreen: ·Camera: 5.0MP·Keyboard: Fullsize 24-Zone RGB Backlit Keyboard with Numpad·Communications: MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2x2) and Bluetooth 5.4; 10/100/1000Mbps LAN·Optical Drive: No Optical DrivePorts and Slots1 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support DisplayPort through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / 10Gbps1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A support Always On / 10Gbps2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1 x HDMI v2.1 1 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x Slim Tip Power JackBattery: 4 Cell 80 Wh,Up to 6 hours on average usageSize and Weight: 14.35 x 10.35 x 0.85 inches, 5.36 lbsColor: Onyx GreyPower: 80Wh Lithium-Ion, with 245 W AC Adapter32GB USB Drive included
| UPC | 198156007780 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Onyx Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Legion Pro 5 16IAX10 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5610 MHz |
| Model Number | 83F300 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 255HX |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi 7 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 48 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.37"L x 10.36"W x 0.88"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form