Limited Time Sale$557.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096196 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $371.60 | Model Number | 209096196 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: Rock eDigital specializes in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 15.6 inch FHD LED-backlit Personal Laptop PCDisplay: 15.6" FHD (1920 x 1080) 300 nits Anti-glare 45% NTSCLED-backlit Display, 60Hz Refresh Rate Processor: AMD Ryzen 7 5700U 8-Core (Base Frequency 2.3 GHz, Up to 4.3 GHz with AMD Turbo Core Technology,8 MB AMD L3 Cache 8 cores, 16 threads)Graphics: AMD Radeon Graphics Memory: Upgraded to 24GB DDR4 SDRAM 3200 MHzStorage: Upgraded to 2TB NVMe M.2 SSDKeyboard: Fullsize Backlit Keyboard with NumpadCommunications: MediaTek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2Camera: 720p HD Camera with Privacy ShutterOperating system: Windows 11 ProPorts and Slots:1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C support Data Transfer / 5Gbps, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps, 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x HDMI v1.4, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack ,1 x Memory CardPower and Battery: 65W AC Adapter, 3 Cell 45Wh, Up to 6 hours on average usageSize and Weight: 14.14 x 9.31 x 0.78 inches, 3.64 lbsColor: Arctic Grey Free Rock eDigital 32GB USB Drive included
| UPC | 197532058569 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Arctic Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 3 15ALC6 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 82KU |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 5700U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet, Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form