Limited Time Sale$53.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209201970 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209201970 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 768351713405 |
|---|---|
| Zoom | Optical |
| Brand | icefox |
| Color | Black |
| Features | 4k 60FPS 30MP, Anti-Shake, Touchscreen, Underwater, Waterproof |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | i7 |
| Style Name | with Waterproof Case |
| File Format | JPEG |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 81 Grams |
| Screen Size | 1.4 Inches |
| Sensor Type | CCD |
| Digital Zoom | 5 x |
| Manufacturer | icefox |
| Model Number | i7 |
| Optical Zoom | 5 x |
| BuiltIn Media | C Mount;D Mount;AE Mount;User Manual;F Mount;H Mount;helmet Mount;Bandage, Icefox i7;Battery Charger;Battery;USB CableCase;Waterproof Case;Double-Sided Clip, Lens Cloth;Wire rope;Remote Control;Remote Control Strap;Strip rolling;Buckle Mount, User Manual |
| Viewing Angle | 147 Degrees |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Custom |
| Antenna Location | Cycling, Diving, Outdoor, Swimming |
| Maximum Aperture | 3.2 f |
| Minimum Aperture | 2.4 f |
| Operating System | Linux |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Number of Speakers | 1 |
| Image Capture Speed | 60 fps |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 2.5 Hours |
| Maximum Focal Length | 100000 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 300 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency |
| Compatible Processors | Windows 7/8、SP3/Vista Mac 10.5 above |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | MP4 |
| Supported Image Format | JPG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| White Balance Settings | Auto, Custom |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Flash Memory Speed Class | Above C10 |
| Upper Temperature Rating | 60 Degrees Celsius |
| Item Dimensions D x W x H | 1.42"D x 2.75"W x 1.89"H |
| Display Resolution Maximum | 30 MP |
| Effective Still Resolution | 29.99 MP |
| Effective Video Resolution | 30 MP |
| Flash Memory Installed Size | 256 GB |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V90 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form