Limited Time Sale$1,019.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071022 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $680.00 | Model Number | 209071022 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Join us for the powerful iBUYPOWER gaming PC. Handle your programs with an Intel Core i7-13700F CPU processor and 32GB DDR4-3200MHz RGB RAM GB RAM. With NVIDIA GeForce RTX 4060 - 8GB graphics card, you can present high frame rate action anytime, anywhere. 2TB M.2 NVMe SSD solid state drive ensures you can boot up your rig faster than ever before. Impress your team with an iBUYPOWER desktop. OS: Windows 11 Home EditionCase: iBUYPOWER Slate 6 Mesh Front Panel ARGB Gaming Phone CaseProcessor: Intel Core i7-13700F CPU Motherboard: B660 WiFi MB Memory: 32GB DDR4-3200MHz RGB RAM Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4060 - 8GB Power Supply: 600 Watts - High Power - 80 PLUS Gold CertifiedProcessor Cooling: RGB CPU Tower Air CoolerPrimary Storage: 2TB M.2 NVMe SSD Wireless Networking: PCIe or Onboard Wireless Networking
| UPC | 848604045979 |
|---|---|
| Brand | iBUYPOWER |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | SlateMesh |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 32GB RAM I 2TB SSD |
| Item Weight | 32 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | iBUYPOWER |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | i7-13700F |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-13700F |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | i7-13700F |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 600 Watts |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Wireless Devices, Select Peripherals |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB 3.1 Type A |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form