Limited Time Sale$155.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209946029 | Release Date | 2026/04/02 | List Price | $104.00 | Model Number | 209946029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||






| UPC | 762744038632 |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | 55W Solar Panel |
| Voltage | 15 Volts (DC) |
| Wattage | 55 watts |
| Material | Aluminum |
| Room Type | Attic, Factory, Farm, Garage, Greenhouse |
| Brand Name | BINGLUX |
| Model Name | Solar Roof Vent Fan - 55W |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Finish Type | Black Metallic |
| Item Weight | 18.5 Pounds |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Blade Length | 4.5 Inches |
| Manufacturer | BINGLUX |
| Model Number | Solar Attic Fan with Thermostat - 55W |
| Power Source | Solar + AC Powered |
| Mounting Type | Roof Mount |
| Control Method | Remote |
| Collection Name | Attic Fans |
| Controller Type | Remote Control, Smart Temperature Control |
| Number of Blades | 5 |
| Special Features | Quiet Operation, Remote Controlled, Solar and AC Powered, Temperature Sensing, Weather Resistant |
| Air Flow Capacity | 1200 Cubic Feet Per Minute |
| Electric Fan Design | Exhaust Fan |
| Included Components | Mounting Screws, Power Adaptor x1, Remote, Solar Attic Exhaust Fan x1, Solar Panel x1 |
| Is Product Cordless | No |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Standby Power Shutoff | High Efficiency |
| Number of Power Levels | 3 |
| Item Dimensions D x W x H | 22"D x 22"W x 10"H |
| Recommended Uses For Product | Air Circulation, Cooling, Exhausting, Ventilating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form