Limited Time Sale$479.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209090957 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.98 | Model Number | 209090957 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Increased Performance to Solve Problems Faster The NVIDIA accelerators for HPE ProLiant servers improve computational performance, dramatically reducing the completion time for parallel tasks, offering quicker time to solutions. Co-locating the NVIDIA Quadro® or NVIDIA GRID GPUs with computational servers, large data sets can be shared, dramatically improving display refresh rates. These GPUs are specifically designed to enable rich graphics in virtualized environments. Hewlett Packard Enterprise can satisfy NVIDIA GRID software via HPE Complete. NVIDIA accelerators can be configured and monitored by HPE Insight Cluster Management Utility (CMU). HPE Insight CMU monitors and displays GPU health and temperature, as well as installs and provisions the GPU drivers and CUDA software.
| UPC | 190017424026 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Model Name | NVIDIA Tesla T4 16GB Computational Accelerator |
| Item Weight | 16 ounces |
| Manufacturer | HPE BTO SERVER OPTIONS |
| BuiltIn Media | Information Not Available |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | machine learning, deep learning training and inference, high-performance computing, graphics and data analytics |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | PC |
| Memory Clock Speed | 1250 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Tesla T4 |
| Graphics Description | NVIDIA Tesla T4 16GB Computational Accelerator |
| Warranty Description | Information Not Available |
| Item Dimensions L x W | 19.3"L x 15"W |
| Video Output Interface | PCI Express is not a valid `video_output_interface` value. The correct value for this product likely HDMI or DisplayPort. |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 or higher |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form