Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096514 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209096514 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU:Intel 12th Generation Core i5-12450H Processor (8 Cores Up to 4.4 GHz)Memory: up to 64GB DDR4 RAMHard Drive: up to 2TB PCIe Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics: NVIDIA GeForce RTX 3050Display: 15.6", FHD 1920 x 1080, 144Hz, WVA, Non-Touch, Anti-Glare, 250 nit, ComfortViewTouchscreen: NoPorts:2 x USB 3.2 Type-A1 x USB 3.2 Type-C port with Power Delivery and DisplayPort1 x HDMI 1.41 x headphone/microphone comboSD Card Reader: YesBacklit Keyboard: Yes ( Switch-on: F5)Wireless Connectivity: Wi-Fi 6 and BluetoothDimensions: 14.09 x 10.04 x 0.93Weight: 5.06 lbsColor: Performance Blue
| UPC | 196068225155 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Victus Gaming Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Battery |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i5-12450H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-12450H |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 GB |
| RAM Memory Slot Total Count | 8 |
| LithiumBattery Energy Content | 70 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.57"L x 10.24"W x 0.93"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form