Limited Time Sale$195.57 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102505 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $130.38 | Model Number | 209102505 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Stream 14 Laptop - Intel Celeron 4120Operating system: Windows 11 Home in S modeDisplay: 14.0-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightViewProcessor: Intel Celeron N4120, 4 Cores, 4 ThreadsMemory: Up to 16GB RAMStorage: 64GB eMMCGraphics: Intel UHD Graphics 600Battery life: Up to 11 hours and 30 minutes (video playback); Up to 9 hours (wireless streaming)Wireless: 802.11a/b/g/n/ac (2x2)(19a) Wi-Fi and Bluetooth comboCamera: HP True Vision 720p HD cameraHP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.Dimensions: 12.76 x 8.86 x 0.71 inchesWeight: 3.24 lbsManufacturer's Warranty: 1 year
| UPC | 196337897366 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 14 Laptop |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 2.3 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 62T00EA#ABD |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Microsoft Office applications, mobile devices, external displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 1 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTZ |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 37.69 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.5"L x 14.12"W x 0.7"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 4 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form