Limited Time Sale$176.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120174 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $118.00 | Model Number | 209120174 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP ProDesk 600 G5 Micro is a refurbished business-class desktop that balances performance, compact design, and cost efficiency. Powered by an Intel Core i5 9th Gen Hexa-Core processor, this ultra-small PC is ideal for home offices, front desks, conference rooms, and tight workspaces.Each unit is configured for dependable performance with 16GB DDR4 RAM and a 512GB NVMe, enabling fast boot-up, quick response times, and plenty of storage for apps, documents, and media.Reliable Connectivity & Professional Setup - AX210 WiFi & Bluetooth Built in! – Wireless freedom for network access and device connectivity - Windows 11 Pro – Secure, modern, and business-ready operating system Compact, Flexible, and Efficient - Ultra-small footprint – Easily fits on or under desks. - Energy-efficient and quiet – Ideal for focused work environments As a Microsoft Authorized Refurbisher, Shinobi PC professionally renews each system through rigorous testing and certification. The ProDesk 600 G5 Micro is a smart, sustainable solution for users seeking reliable performance in a compact package.
| UPC | 693090987766 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ProDesk 600 G5 Mini PC Computer |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 16GB RAM + 512GB NVMe |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Model Number | HP 600 G5 EliteDesk Mini Desktop |
| BuiltIn Media | 600 G5 Micro PC, Internal AX210 Wi-Fi and Bluetooth, Power Adapter |
| Item Dimensions | 6.6 x 6.8 x 1.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I5-9500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-9500T |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | None (Keyboard not included) |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 30-day |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | NVMe |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form