Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072535 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209072535 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP ProDesk 600 G4 SFF Core i7-8700 3.2GHz, 16GB RAM, 500GB M.2-NVMe, Windows 11 Pro 64bit (Renewed)
| UPC | 825633556409 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | black |
| RAM Type | DIMM |
| Model Name | 600 G4-SFF |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 4.7 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 600 G4-SFF |
| Video Output | multiple |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 3.74 x 10.63 x 11.65 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | i7-8700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | [Mouse, Keybord] |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Optical Drive |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Standard wired QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | 5400 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | LAN |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| Number of Component Outputs | 10 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form