Limited Time Sale$319.33 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116582 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $212.89 | Model Number | 209116582 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SPECIFICATION MODEL: HP ProDesk 600 G4 SFF DesktopPROCESSOR: Desktop carries Intel Quad Core i5 8500 3.0 GHz (9MB Cache, up to 4.10 GHz) High-performance processor.MEMORY: The HP Desktop comes with 32GB of DDR4 SDRAM, which is fasterGRAPHICS: Intel UHD Graphics 630STORAGE CAPACITY: The HP Desktop utilizes a Hard Disk hard drive that can hold 2TB SSD of information.CONNECTIVITY: 10 x high speed USB Ports - (4) USB 2.0: (2) front, (2) rear, (2) USB 3.1 Gen 1 (rear), (4) USB 3.1 Gen 2: (2) front, (2) rear, 1 x Type -C Port, 2 x Display port,1 x RJ-45, 2 x Audio Connectors.KEYBOARD & MOUSE: Wired Keyboard and Mouse. USB WiFi - Get Wireless network connectivity through USB Wi-Fi AdapterOPERATING SYSTEM: Windows 11 Pro(64-bit) - for a smooth, versatile PC experience.WARRANTY: 90 days warranty and Great Tech support
| UPC | 672344332224 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | HP ProDesk |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Desktop Computer |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP ProDesk 600 G4 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-8500 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | SDRAM |
| Native Resolution | 4096 x 2304 |
| Security Features | Windows Defender, Secure Boot |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | [Keyboard, Mouse] |
| Hardware Interface | USB 3.0 |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 Days |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 4096x2304 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form