Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116081 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209116081 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
About this PC and Monitor Bundle (PC Configuration) (Refurbished)Computer:Model: HP ProDesk 600 G3 Mini Desktop PCCPU: Core i5-7500 (3.80 GHz max turbo, 4 cores, 4 threads, 6 MB cache)Memory: 8 GB DDR4 RAMHard Drive: 256 GB SSD Operating System: Windows 11 Pro 64-bit - Supports multiple languages, including English, Spanish, and French●HP Gaming ProDesk Ports:(6) USB 3.1 ports;(2) front (including 1 fast-charge port)(4) rear(1) USB Type-C 3.1 Gen1 port(2) DisplayPort ports with multi-stream technology 1 HP ProDesk 600 G3 Mini PC1 RGB headset1 RGB keyboard1 mouse1 DP cable
| UPC | 785366574357 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Prodesk 600 G3 mini desktop |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Prodesk 600 G3 mini desktop |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | HP Prodesk 600 G3 Mini Desktop Computer |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-7500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, BitLocker, Intel TXT |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | RGB |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 30 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Education |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form