Limited Time Sale$237.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071570 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $158.00 | Model Number | 209071570 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Modern design and enterprise-grade performance, security, and manageability, plus support for today's technology and legacy devices. Manufacturer: HP Inc. Manufacturer part Number: 7HV85UT#ABA. Brand Name: HP. Product line: Pro Book. Product Series: 640 G5. Product Name: Pro Book 640 G5 Notebook PC. Product Type: notebook. [Processor & chipset] processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor generation: 8th Gen. Processor model: i5-8365u. Processor speed: 1.60 GHz. Processor Core: quad-core (4 Core). [memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SD RAM. Intel Octane Memory capacity: 16 GB. [Storage] total solid state Drive Capacity: 256 GB. [Display & Graphics] screen size: 14". Display screen type: lcd. Display screen technology: in-plane Switching (IPS) Technology. Screen resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: no. Graphics Controller manufacturer: Intel. Graphics Controller model: UHD Graphics 620. Graphics memory technology: DDR4 SD RAM. Graphics memory accessibility: shared. [Network & Communication] Ethernet Technology: Ethernet. [Built-in devices] front camera/Webcam: Yes. Finger print reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB ports: 4. Number of USB 3.1 ports: 3. Usb Type-C: Yes. Usb Type-C detail: 1 USB 3.1 Type-C Gen 1 (Power delivery, DisplayPort). network (RJ-45): Yes. [Software] operating system platform: Windows. Operating system: Windows 10 Pro (English). operating system architecture: 64-bit. [Input devices] keyboard backlight: Yes. Keyboard localization: English. [Battery information] Number of batteries: 1. Number of cells: 3-cell. [Physical Characteristics] Height: 0.8". Width: 13.4". Depth: 9.4". Weight (Approximate): 3.80 lb. [Miscellaneous] package Contents: Pro Book 640 G5 Notebook PC AC adapter. Energy Star: Yes. Environmentally friendly: Yes. Environmental certificate
| UPC | 193905326594 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ProBook |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p, 4K |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU L1 Cache | 512 KB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | 7HV85UT#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 |
| Series Number | 640 |
| Warranty Type | Full |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-8365U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro 64 |
| Processor Series | 8032 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, Secure Digital Card, USB 3.1 Type C |
| Memory Clock Speed | 1.6 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | Limited Warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 RPM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 650 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.4"L x 13.4"W x 0.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Global Trade Identification Number | 00193905326594 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form