Limited Time Sale$437.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209123219 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $291.99 | Model Number | 209123219 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview | Essential, commercial-grade features The HP ProBook 450 15-inch laptop provides growing businesses with the commercial-grade performance, multi-layered endpoint security, and durability in an easily upgradeable design. Powered by the latest Intel® processor and long battery life, this feature-rich PC is well-equipped for long-term productivity and helps enable hybrid work.Optimized for hybrid work Look your best wherever you work with enhanced camera features and lighting adjustments.Performance for growing business Keep up with demanding tasks with the latest Intel® CPU, long battery life, and upgradeable memory and storage.Tested for durability Passed 19 MIL-STD tests for durability and easily serviceable-helping make the most of your IT investment.Protected by HP Wolf Security HP Wolf Pro Security Edition PCs interlace HP Sure Click Pro with HP Sure Sense Pro providing more in-depth coverage than the standard versions through a 1-year or 3- year user license with HP Support. This creates a powerful, single solution that doesn't require an IT-managed PC environment.Features | Windows 11 Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.Security is your top priority The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.HP Sure Sense Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can't always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware.Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware enforced security from HP Sure Click.Work without interruption Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.
| UPC | 197497291292 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pike Silver Plastic |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ProBook 450 G10 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L2 Cache | 5 MB |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP INC. - SB NOTEBOOKS |
| Model Number | 822P4UT#ABA |
| Power Device | AC Adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Power Cord, ProBook 450 15.6 inch G10 Notebook PC Wolf Pro Security Edition |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1335U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Numeric Keypad, Touch Pad |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1.0 |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.2"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Internet Security, Microsoft Office 365 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Miracast Technology |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form