Limited Time Sale$509.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100899 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $340.00 | Model Number | 209100899 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Take on anything and everything with the thin and powerful HP Pavilion gaming Laptop. Experience high-grade graphics and Processing power for gaming and multitasking, Plus improved thermal cooling for overall performance and stability. The powerful processor delivers incredible in-game experiences and enables crisp, simultaneous live-streaming. Keep going even in darker environments with the backlit keyboard, and get lost in the game with a sleek micro-edge bezel display and front-firing speakers with audio by B&O.sacrifice nothing with the thin and powerful HP Pavilion gaming Laptop. Experience high-grade graphics and Processing power for gaming and multitasking, Plus improved thermal cooling for overall performance and stability. Immerse yourself in the game with a narrow bezel display and custom-tuned audio. The perfect balance between work and play, so you can do it all.- get lost in the game. A sleek micro-edge bezel display provides a maximum viewing experience while the front-firing speakers with audio by Bang & Olufsen deliver powerful, custom-tuned sound.- The HP Pavilion gaming Laptop is equipped with a dual fan system for enhanced thermal cooling. Wide rear corner vents and additional air inlets maximize airflow to optimize your overall performance and stability, keeping the machine cool during extended usage.- take on anything and everything with a 9th generation Intel Core processor and NVIDIA GeForce graphics. A high resolution display with fast refresh rate delivers smooth game play visuals, while also bringing entertainment and content to life.- easily take this thin and light PC from room to room or on the road. When your PC goes wherever you go, staying productive and entertained has never been easier.
| UPC | 193808714047 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Shadow Black/Acid Green |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | HP Pavilion Gaming Laptop 15-dk0010nr |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Coffee Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | Intel HM370 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 15-dk0010nr |
| Power Device | 135-watt AC Adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, battery, power cord |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | B&O, dual speakers, HP Audio Boost |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | i5-9300H |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 256 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer, Headphones, Speakers, Microphone |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| LAN Port Bandwidth | 10/100/1000Mbps |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | IR |
| CPU Model Generation | 9th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | USB 3.1 Gen 2 Type-C (10 Gb/s, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) USB 3.1 Gen 1 Type-A (HP Sleep and Charge) USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only) |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.01 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 52.5 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 10.08"W x 0.92"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Global Trade Identification Number | 00193808714047 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form