Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115448 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209115448 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Offering serious performance, tested durability, and superior connectivity, the HP Pavilion Desktop is the go-to PC for the modern family. Perfect for the living room or home office, this HP computer desktop sports a sleek silver finish as well as easy-to-reach, front-facing ports. What’s more, your prebuilt PC is long-lasting and reliable, having been through 230 quality tests to ensure your device can withstand the demands of your busy household (1). Looking at your work/gaming desktop’s hardware, the AMD Ryzen™ 5 5600G desktop processor (2) and AMD Radeon™ Graphics (3) make for a great pair, delivering dependable performance for gamers, artists, and remote workers alike. Smoothly work even with multiple tabs open thanks to 16 GB RAM (4). Plus, with 256 GB of SSD storage (5) (6) and 1 TB of SATA hard drive storage (7), you’ll enjoy quick boot-up times, tons of space for all your data, and an overall snappier experience while computing. This desktop tower is equipped with 9 USB ports, 5 ports on the front and 4 in the rear (8) (9), more than enough for a second display and all your accessories. From a rejuvenated Start menu to new ways to interact with your content, this Windows 11 desktop computer offers an innovative interface that the whole family will love (10). Beyond the stylish new OS, your device is also covered by a 1-year limited hardware warranty. Enjoy reliable connectivity with the Wi-Fi 5 (1x1) and Bluetooth® (802.11a/b/g/n/ac) combo (11) (12). And with your HP PC’s MU-MIMO support, your wireless connections remain strong despite the many other devices in your home using the internet. This Windows computer is not only ideal for your family’s work needs or day-to-day computing, but your entertainment needs as well; experience immersive sound as your desktop supports all the necessary ports for 5.1 surround sound. Seamlessly transfer your files and photos between your mobile phone and your Pavilion PC with HP QuickDrop. Get a headstart on your home office setup with the included PC keyboard and mouse. (1) HP Total Test Process testing is not a guarantee of future performance under these test conditions. Damage under the HP Total Test Process test conditions or any accidental damage requires an optional HP Accidental Damage Protection Care Pack. (2) Multi-core is designed to improve the performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from the use of this technology. Performance and clock frequency will vary depending on application workload and your hardware and software configurations. AMD’s numbering is not a measurement of clock speed. AMD and Radeon are trademarks of Advanced Micro Devices, Inc. (3) Part of the total system memory (RAM) is used for graphics/video performance. System memory dedicated to graphics/video performance is not available for other use by other programs. (4) Up to 512MB of main system memory may be allocated to support video graphics. (5) Actual formatted capacity is less. A portion of internal storage is reserved for preloaded content. (6) Based on HP internal testing using CrystalDiskMark benchmarking software. Performance is sequentially faster (read-only) compared to traditional 7,200 rpm HDD. (7) For storage drives, TB = 1 trillion bytes. The actual formatted capacity is less. Up to 35GB of the drive is reserved for system recovery software. (8) USB Type-C® and USB-C® are trademarks of USB Implementers Forum. (9) Actual throughput may vary. (10) Not all features are available in all editions or versions of Windows. Systems may require upgraded and/or separately purchased hardware, drivers, software, or BIOS update to take full advantage of Windows functionality. Windows is automatically updated and enabled. High-speed internet and Microsoft account required. ISP fees may apply and additional requirements may apply over time for updates. See http://www.windows.com. (11) Wireless access point and internet service required and sold separately. The availability of public wireless access points is limited. Wi-Fi 5 (802.11ac) is backward compatible with prior Wi-Fi 5 specs. (12) Bluetooth® is a trademark owned by its proprietor and used by HP Inc. under license.
| UPC | 196337450110 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion Desktop TP01-2060 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Desktop |
| Item Weight | 13.14 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Hewlett-Packard |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | TP01-2060 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Pavilion Desktop TP01-2060, USB black wired keyboard and mouse combo |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop |
| Item Dimensions | 11.93 x 6.12 x 13.28 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7 5700G |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 5700G |
| Processor Socket | 7 5700G |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 180 Watts |
| Specification Met | Energy Star |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth, HDMI, USB 3.0 Type A, VGA |
| Memory Clock Speed | 3.8 GHz |
| Additional Features | Keyboard |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | USB black wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. 1-year limited technical support for software and initial setup (from date of purchase) |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 3 |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form