Limited Time Sale$808.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121058 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $539.20 | Model Number | 209121058 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
AI boosted brainpower for work and play Intel Core Ultra Processors offer AI boosted brainpower with Copilot+ experiences for work and play. Designed to watch and work in 4 different modes Made from recycled metal and designed to watch and work in any mode clamshell, tent, tablet, and reverse. Watch and work on a dazzling 16" touch display. Everything looks bigger and better on a 16" touch display, with vibrant colors and crisp images. Built for a better tomorrow HP OmniBook X Flip 16 Next Gen AI PCs include recycled metals and post-consumer recycled plastics.
| UPC | 197498857404 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Eclipse gray |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | HP OmniBook X Flip 16-1 |
| Resolution | 2880x1800 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.15 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | 3K |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP OmniBook X Flip 16-1 |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | 288V |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | OLED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Nvidia |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit with large keycaps |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 2880x1800 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.67"W x 0.61"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form