Limited Time Sale$509.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071231 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $340.00 | Model Number | 209071231 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810168526386 810168521886 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OmniBook X Flip 16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Color Gamut | 62.5 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.18 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 21 Hours |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | SoC |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ist computers |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | HP OmniBook X Flip 16 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter with Power Cord, HP OmniBook x flip 16 Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | DTS: X Ultra, Poly Studio with dual speakers |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Ryzen AI 5 340 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | In-Cell/On-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Speaker |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, USB 3.2 Gen 2, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 7500 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Poly Studio with dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 840M Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 68 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.67"W x 0.61"Th |
| Other Special Features of the Product | 5MP IR Webcam, Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fast Charge, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form