Limited Time Sale$839.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101886 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $559.60 | Model Number | 209101886 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team.Processor ModelIntel Evo Ultra 7 255H # of Cores16Max Turbo Frequency5.1 GHzEfficient-core Max Turbo FrequencyUp to 4.4 GHzGraphicsIntel Arc 140T GraphicsDisplay16" 2k (2048 x 1280) DisplayInterface2x USB Type A2x USB Type C1x HDMI1 x Headphone/Microphone comboConnectivityWiFi 7 and BluetoothOperating SystemWindows 11 ProOthersDimensions: 14.09 x 10.03 x 0.59 inWeight (approximate): 4.3 lbs
| UPC | 198990360324 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | OmniBook |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2K |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 16-ay |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP OmniBook Laptop, Headset |
| Warranty Type | 12 months |
| HardDrive Size | 1024 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 255H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Native Resolution | 2048 x 1280 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer, etc. |
| Display Technology | OLED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc 140T Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size backlit keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturear |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Developer |
| Display Resolution Maximum | 2048 x 1280 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.03"W x 0.59"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form