Limited Time Sale$388.04 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112900 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $258.70 | Model Number | 209112900 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Intel Core 5 120U processorDelivering performance for real-world multitasking, stunning graphics, and more reliable connectivity, Intel Core processors power innovative creation for everyone.8GB LPDDR5 Memory (RAM)Experience speedy and responsive performance with power efficiency. Designed to support higher data rates with less latency, plus faster file transfers and application load.14-inch 2K Touch DisplayIntuitive touchscreen technology lets you control your PC right from the screen. Transform your content with 1920 x 1200 resolution and 178-degree wide-viewing angles. Make taking notes, sketching, and editing easier by rotating the screen to tablet or tent mode. Multitouch-enabled, IPS (in-plane switching), edge-to-edge glass.Microsoft CopilotDo more with AI as your personal assistant. Kickstart new projects with relevant answers, simplified solutions, and helpful advice. Copilot in Windows 11 is ready to support you whenever and wherever you need it.HP Fast ChargeGo from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes. All-day battery life gives you the endurance to work and create at any time.HP 5MP IR Camera with HDR SwitchTake visually stunning works of art with HP 5MP IR Camera with HDR Switch capabilities. With High Dynamic Range and 16:10 aspect ratio you get HD content natively, so you can capture more gradients between lights and darks for truer color accuracy.
| UPC | 810168525914 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | EliteBook 5 Flip X360 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2K |
| Color Gamut | 62.5 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.64 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 21 Hours |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ist computers |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | EliteBook Flip X360 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| BuiltIn Media | AC Adapter with Power Cord, HP OmniBook 5 Flip X360 2-in-1 Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Extended, Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | core 5 120U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.32"L x 8.66"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form