Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209109159 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209109159 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Play, create, and enjoy whatever your heart desires with the OMEN 27k UHD 144Hz Gaming Monitor—all in 4K. Jump between 2 devices in a flash thanks to the built-in KVM switch. Leave screen tearing and lag in the dust, thanks to NVIDIA G-SYNC compatibility. This monitor comes with a power cord, DisplayPort 1.4 cable, USB 3.2 C-C cable, USB 3.0 A-B cable, HDMI 2.1 cable and a quick setup poster. Plus, this display's plastics contain 85% post-consumer recycled plastics to help reduce the raw materials we use. This monitor is protected by a 1-year HP limited warranty. Certain restrictions and exclusions apply. Recycled plastic content percentage is based on the definition set in the IEEE 1680.1-2018 EPEAT standard.
| UPC | 197029615930 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | black |
| Brightness | High brightness capability, possibly 400 nits or more, based on the VESA DisplayHDR 400 feature. |
| Model Name | OMEN 27k UHD 144Hz Gaming Monitor |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Item Weight | 10.71 Kilograms |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | OMEN 27k |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
| BuiltIn Media | DisplayPort™ 1.4 cable, HDMI 2.1 cable, OMEN 27k UHD 144Hz Gaming Monitor, Power cord, USB 3.2 C-C cable |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 27 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Limited Warranty |
| Contrast Ratio | >= 400:1 |
| Total Usb Ports | 7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Power Consumption | 65 Watts |
| Compatible Devices | Desktop |
| Display Technology | LCD |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Additional Features | 99% sRGB and 95% DCI-P3, KVM switch, Pixel dense 3840 x 2160 resolution |
| Warranty Description | Protected by a one-year HP limited warranty. Certain restrictions and exclusions apply |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Item Dimensions D x W x H | 24.16"D x 20.62"W x 8.79"H |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Picture Quality Enhancement Technology | VESA DisplayHDR 400 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form