Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093621 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209093621 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: AMD Ryzen 5 5500U Processor Memory: Up to 32GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeDisplay: 17.3" diagonal, Full HD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display Ports: 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 1.4b; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo Graphics: AMD Radeon Graphics Wireless Connectivity: Realtek RTL8821CE-M Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Combo Audio: Dual speakers Camera: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Bluetooth: Bluetooth 4.2Power Supply: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery, 45W Smart AC power adapter Weight: 5.25 poundsColor: Natural Silver
| UPC | 195697582578 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | natural silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Notebook |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 5.25 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Manufacturer | CN |
| Model Number | Notebook |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger, Webcam |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number Of Cells | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 5500U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Mice, keyboards, external displays, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Solid State Drive, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 21"L x 4"W x 14"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form