Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209095026 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209095026 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Accessories: Microsoft Office 2021; WOWPC Recovery USB Processor: Intel Core Ultra 5 125U (12 Cores, 14 Threads, up to 4.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache) Processor Technology: Intel vPro Technology Graphics: Intel Integrated Graphics Operating System: Windows 11 Pro 64-bit Memory: Up tp 64 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 × 8 GB, Dual Channel, Expandable) Storage: Up tp 2TB PCIe NVMe SSD Display: 16" diagonal, WUXGA (1920 × 1200) IPS Anti-glare Display, 300 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut Audio: Audio by Poly Studio; Dual Stereo Speakers with Discrete Amplifiers; Dual Array Microphones Keyboard: HP Premium Spill-resistant Backlit Keyboard with Numeric Keypad Pointing Device: Clickpad with Multi-touch Gesture Support Camera: Integrated FHD Webcam Connectivity: Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 Ports: 2 × USB Type-C (20 Gbps, Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 2 × USB Type-A (5 Gbps, 1 charging, 1 power) 1 × HDMI 2.1 1 × RJ-45 Ethernet 1 × Headphone/Microphone Combo Jack Color: Pike Silver Dimensions (L × W × H): 14.15 × 9.88 × 0.43 in (front) / 0.67 in (rear) Weight: Starting at 3.85 lbs (varies by configuration) Battery: HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion Power Adapter: 45 W USB Type-C Adapter Energy Efficiency: ENERGY STAR Certified Sustainability: Low Halogen 100% Sustainably Sourced Packaging Molded Paper Pulp Cushion (Recyclable) 20% Post-consumer Recycled Plastic Ocean-bound Plastic in Speaker Enclosure and Fan 50% Recycled Metal Warranty: 1-Year Limited Warranty (Parts & Labor) Security: HP Wolf Pro Security Edition Service (1 Year)
| UPC | 194850150890 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Probook |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 460 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Ultra 5 125U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LED IPS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.15"L x 9.88"W x 0.67"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form