Limited Time Sale$839.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093889 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $560.00 | Model Number | 209093889 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel 12th Generation Core i7-1255U(Total 10-Cores, 12 Total Threads, 12 MB L3 cache , Max Turbo Frequency 4.70 GHz) Graphics: Intel Iris Xe Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 64 GB DDR4 Hard Drive: 2 TB PCIe SSD Optical Drive: None Connectivity: Wi-Fi 5 and Bluetooth Display: 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, microedge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC Audio: HD Audio with stereo speakers Keyboard: US English, Full Size Keyboard with numeric keypad Built-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Ports: 1 x Multi-format SD media card reader 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) 1 x HDMI 1 x Headphone / microphone combo jack 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (Type C) 1 x AC smart pin Battery: Up to 9 Hours Color: Silver Dimensions: 14.11 x 9.53 x 0.71 inches Weight: 3.75 lbs
| UPC | 194850498886 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 110 Volts (AC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essiential |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| CPU Codename | 1255U |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | Essiential |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, 512GB External Hard Drive, Microfiber Cloth, Hotkey Sticker Sheet, Windows 11 Pro License |
| Screen Finish | Matte/anti-glare finish |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High-Definition Audio with Stereo Speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1255U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Touchpad Feature | False |
| Audio Output Type | internal, Headphone |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Stereo speakers with HD Audio |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full Size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 year seller warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form