Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209099916 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209099916 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Accessories: WOWPC Recovery USB; Lifetime Microsoft Office Processor: Intel Core i5-1235U (up to 4.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) Graphics: Integrated Intel Iris Xe Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: Up to 64GB RAM Hard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 SSD Display: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, Narrow Bezel, Anti-glare, 250 Nits, 45% NTSC Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2 wireless card Ports: 1 x USB Type-C; 2 x USB 3.0 Type-A; 1 x SD Card Reader; 1 x HDMI Port; 1 x Ethernet (RJ-45) Port; 1 x AC Power Input Port; 1 x Headphone/Microphone Combo Jack Audio: Dual stereo speakers, dual array microphones Keyboard: Full-size Keyboard, with Numeric Keypad, US English Built-in HD Webcam: 720p HD camera Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.09 x 9.53 x 0.78 Weight: Starting at 3.84 lb
| UPC | 194850847264 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G9 Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G9 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 1235U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories using USB, HDMI, Ethernet, SD card, headphone/microphone, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB Type-C, USB Type-A, HDMI, Ethernet, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, SD card reader, headphone/microphone combo jack |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 9.53"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Ethernet, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form