Limited Time Sale$257.93 cheaper than the new price!!
| Management number | 209076740 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $171.96 | Model Number | 209076740 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Laptop 14-DK1074 AMD Ryzen 3 8GB RAM 256GB SSD 14-Inch HD WLED Win 10 Home S
| UPC | 194850618901 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Notebook |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.4 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 2Z802UA#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 14-DK1074 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Ryzen 3 3250U |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, USB devices (keyboards, mice, storage devices, etc.), Bluetooth-enabled accessories, media cards |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Media Card, Solid State Drive, USB |
| Memory Clock Speed | 3.5 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | BD-ROM |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 1 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form