Limited Time Sale$537.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209109812 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $358.40 | Model Number | 209109812 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 7 155U, 2 Performance-cores, 8 Efficient-cores, 2 Low Power Efficient-cores, 14 total Threads. Up to 4.8 GHz, 12 MB L3 cache Graphics: Intel Graphics Display: 14-inch diagonal, WUXGA (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass NBT Memory: 16 GB LPDDR5-6400 MHz RAM (onboard) Storage: Upgraded to 1TB PCIe SSD Operating System: Windows 11 Pro Wireless: Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card(supporting gigabit data rate) Ports: 1 x Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate 1 x USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery) 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 x USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 x Headphone/microphone combo 1 x HDMI 2.1 HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 30 minutes Keyboard: Full-size, backlit, soft grey keyboard Camera: 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Dimensions: 12.34 in (W) x 8.62 in (D) x 0.67 in (H) Weight: 3.08 lb Color: Meteor Silver
| UPC | 198122157778 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Meteor Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation, Possibly additional accessories |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | 155U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Thunderbolt, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.34"L x 8.62"W x 0.67"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form