Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094611 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209094611 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get the look. Get more done with an Intel Core processor More power, more security, and more ways to do it all. The convertible 15" (38.1 cm) HP ENVY x360 lets you adapt to anything your day has in store, without sacrificing power or security. With the power and versatility you want and a suite of cutting-edge security features you need, you can stay productive and protected like never before.
| UPC | 194721733191 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural silver aluminum |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ENVY x360 - 15-dr1010nr |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 14.45 Hours |
| Chipset Type | Intel Integrated SoC |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 9LL08UA#ABA |
| Power Device | battery |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP ENVY x360 - 15-dr1010nr |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Audio by Bang & Olufsen, HP Audio Boost 2.0, and dual speakers suggesting stereo sound |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Laptops |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 10510U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Unknown |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP Wide Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Speaker Description | Audio by Bang & Olufsen; Dual speakers; HP Audio Boost 2.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | No Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 x 8 GB |
| Microphone Form Factor | integrated dual array digital microphone |
| Optical Storage Device | Optical drive not included |
| CPU Model Speed Maximum | 4900 MHz |
| Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) and Bluetooth 5 combo (supporting gigabit data rate) |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Home, Premium computing |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Battery Average Life Standby | 14.75 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 55.67 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.13"L x 9.68"W x 0.67"Th |
| Automatic Backup Software Included | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe, Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Imagepad with multi-touch gesture support; Precision Touchpad support |
| Other Special Features of the Product | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C (5 Gb/s signaling rate, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.2, HP Sleep and Charge); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (HP Sleep and Charge); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.0; 1 headphone/microphone combo, 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 250 nits, 45% NTSC, 8 GB DDR4-2666 MHz RAM (1 x 8 GB), Intel Core i7-10510U (1.8 GHz base frequency, up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores), Sandblasted, anodized finish |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form