Limited Time Sale$217.34 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118592 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $144.89 | Model Number | 209118592 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP EliteDesk 800 G6 mini business desktop has an Intel Core i5 10500T vPro CPU, 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD, Wi-Fi 6 support, and Windows 11 Pro.
| UPC | 657768235078 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteDesk |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 800 G6 |
| Video Output | DisplayPort |
| Item Dimensions | 6.97 x 6.89 x 1.35 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 10500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form