Limited Time Sale$173.12 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092366 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $115.42 | Model Number | 209092366 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits●CPU: Inter Core i5-9500Memory: 16GB DDR4 RAM●Hard Drive: 256GB SSDOperating System: Windows 11 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/French●Keyboard: YES●Mouse: YES●Bluetooth: Yes●WIFl: Yes●Ports.4x USB 2.0 ports: 2x front ports, 2x rear ports2x USB 3.1 Gen 1 (rear)4x USB 3.1 Gen 2 Type-A (15 W): 2x front ports, 2x rear ports1x USB 3.1 Gen 2 Type-C port (charging support up to 15 W) (front)2x DisplayPort 1.2 (rear)1x Headphone jack (front)1x RJ-45 Ethernet port (rear)1xVGAIncludes: ac adapter
| UPC | 749874969401 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk 800 G5 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 4096 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP EliteDesk |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Item Dimensions | 13.3 x 3.8 x 11.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 11 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-9500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Card Ram | 16.00 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 4096 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTY |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form