Limited Time Sale$165.83 cheaper than the new price!!
| Management number | 208621928 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $110.55 | Model Number | 208621928 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Specifications: Processor: Intel Core i5-9500T 6-Core (up to 3.70 GHz) Memory&Storage: 16GB DDR4 Memory, 256GB NVMe SSD Operating System: Windows 10 Pro 64 bit Components: Wired Mouse and KeyboardWiFi: YesBluetooth: YesForm/Style: mini Ports/Slots: USB Type-A: x 6USB 3.1 Gen 2: x 1USB Type-C: x1Display port Connector: x 2 Line-in/Microphone connector: x 1, Speaker/Headphone connector: x 1, Serial port: x 1 Ethernet port: x 1 Ultra-slim Cable Lock: x 1Power cord connector: x 1
| RAM | 16 DDR4 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| Series | i5 |
| Processor | 2.2 GHz core_i5_9500t |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Item Weight | 4 pounds |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | EliteDesk 800 G5 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Optical Drive Type | None |
| Product Dimensions | 6.97 x 6.89 x 1.34 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 4 |
| Item Dimensions LxWxH | 6.97 x 6.89 x 1.34 inches |
| Max Screen Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Number of USB 20 Ports | 4 |
| Number of USB 30 Ports | 6 |
| Hard Drive Rotational Speed | 7700 RPM |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form