Limited Time Sale$143.12 cheaper than the new price!!
| Management number | 209073270 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $95.42 | Model Number | 209073270 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits ●CPU: Intel Core i5-8500 to 4.0GHz ●Memory: 8GB DDR4 RAM ●Hard Drive: 256GB SSD ●Operating System: Windows 11 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/French ●Keyboard: YES ●Mouse: YES ●Bluetooth: Yes ●WIFl: Yes
| UPC | 762221974842 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | EliteDesk 800 G4 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 17 x 7 x 21 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.0 |
| Total Usb Ports | 1 |
| CPU Model Number | i5-8500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 640x480 |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | limmit warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 640x480 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form