Limited Time Sale$200.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118143 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $133.33 | Model Number | 209118143 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteDesk 800 G3 Mini Desktop PC with 27" Monitor (Refurbished)Product Details:Model: HP EliteDesk 800 G3 Mini Desktop ComputerProcessor: Intel Core i7-6700Processor Base Frequency 3.40 GHz, up to 4.00 GHz 4 Cores 8 ThreadsMemory:【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 8GB RAMStorage:【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 256GB SSDOperating System: Windows 10 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/FrenchGraphics & Video: Integrated Intel HD Graphics 530Wi-Fi: Yes (Adapter)Bluetooth: Yes (Adapter)Keyboard & Mouse: YesPorts : 2 x DisplayPort , 1 x RJ45 LAN (Gigabit Ethernet), 6 x Type-A USB 3.1, 1 x Type-c 3.1Dimension: 6.97" x 1.35" x 6.88" Weight: 3 lbsIncluded1 HP EliteDesk 800 G3 Mini Business PC1 27-inch FHD Monitor1 Keyboard1 Mouse1 Power Cord
| UPC | 799787174812 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk 800 G3 mini |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | i7-6700-8-512GB+Monitor |
| Screen Size | 27 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP EliteDesk 800 G3 mini |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Item Dimensions | 11.5 x 3.6 x 11.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-6700 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form