Limited Time Sale$134.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209104382 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $90.00 | Model Number | 209104382 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 748926540223 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | EliteDesk 800 G1 SFF |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | FHD |
| Manufacturer | hp |
| Video Output | HDMI |
| Item Dimensions | 16.76 x 36.58 x 51.82 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 4590 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 4600 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | 512 Gb |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form