Limited Time Sale$239.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120724 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $159.60 | Model Number | 209120724 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Boost up your computing experience with HP EliteBook 840 G9 Core i5-1245U 1.6GHz Laptop. This Laptop is equipped with a high-performance Intel Core i5-1245U – 16 GB RAM to carry all the heavy-duty task with high performance and reliable speed. It also comes with a 14" LED Backlight Display to boost your viewing experience with outstanding clarity. HP EliteBook 840 G9 Intel Core i5-1245U is also loaded with 512 GB storage enough to save your important files, documents, or applications. This notebook is installed with Windows 11 Professional 64-bit Operating System which provides a user-friendly interface and innovative features for optimum computing experience. Why waste time? Buy HP EliteBook 840 G9 laptop with Intel Core i5-1245U today!
| UPC | 825633597518 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteBook 840 G9 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | TS |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake-U |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | EliteBook 840 G9 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | matte/anti-glare |
| Series Number | 840 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1245U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | built-in |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.42"L x 8.82"W x 0.76"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form