Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100246 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209100246 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteBook 840 G8 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 (11th Gen) i5-1145G7 Laptop Specifications: Display: 14" FHD (1920 x 1080) LCD Display with In-Plane Switching Technology (IPS) Processor: Intel Core i5-1135G7 Processor 2.4 GHz 8MB CPU, Max Boost Up To 4.2 GHz Memory: 16GB DDR4 RAM Storage: 512GB SSD Power: Charger Graphics: Intel Iris Xe Graphics Network: Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) and Bluetooth 5 combo, vPro
| UPC | 195697745898 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteBook |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 2230 Grams |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 14.5 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | Intel 400 series |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Model Number | 35D07UT#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| Series Number | 840 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1145G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive (IPS) |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Solid State Drive, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Battery Average Life Standby | 14.5 Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | touch pad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form