Limited Time Sale$599.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072370 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $399.60 | Model Number | 209072370 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Work with each other even when you're apartTeams work from many locations requiring a powerful, secure, and durable laptop that connects easily to keep you productive. Meet the demands of the multi-task, multi-place, enterprise-business workday with the HP EliteBook 840.Designed for youThe HP EliteBook 840 is built for how you work with a new AI-based audio experience. This easy to carry ultralight and thin business PC comes with an 85-percent screen-to-body ratio and a quiet and comfortable keyboard to work on.Work with peace of mindSecurity features from HP work together to create an always-on, always- acting, resilient defense. From the BIOS to the browser, above and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from threats.
| UPC | 196337776951 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteBook 840 G8 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | 613P8UT#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, EliteBook 840 G8 Notebook, Power Cord |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Audio features | HP Noise Cancellation |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Notebook |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | i5-1145G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, Bluetooth, and Wi-Fi |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Speaker Description | Noise Cancellation |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | Information Not Available |
| Wireless Compability | 802.11b/g |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Miracast Technology |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form