Limited Time Sale$1,199.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096606 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $799.60 | Model Number | 209096606 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
EliteBook | Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features.The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs. Manufacturer: HP Inc. Manufacturer Part Number: A6SX2UT#ABA. Brand Name: HP. Product Line: EliteBook. Product Series: 1040 G11. Product Name: EliteBook 1040 14 inch G11 Notebook PC. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core Ultra 7. Processor Model: 165H. Processor Core: Tetradeca-core (14 Core). Processor Threads: 22. Maximum Turbo Speed: 5 GHz. NPU Manufacturer: Intel. NPU Name: AI Boost. NPU Performance: 11 TOPS. L3 Cache: 24 MB. vPro Technology: Yes. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] System Memory Speed: 7500 MHz. System Memory Form Factor: On-board. On-board Memory: 32 GB. On-board Memory Technology: LPDDR5X. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: WUXGA. Screen Resolution: 1920 x 1200. Brightness: 400 Nit. Color Gamut: 100% sRGB. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Arc Graphics. Graphics Memory Technology: LPDDR5X. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 2. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery). Number of Thunderbolt 4 Ports: 2. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Pro. Operating System Language: English. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Locali
| UPC | 198415614971 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | A6SX2UT#ABA |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Chipset Type | 165H |
| Manufacturer | HP INC. |
| Memory Speed | 7500 MHz |
| Model Number | A6SX2UT#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | EliteBook 1040 14 inch G11 Notebook PC, Power Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 165H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support HDMI, USB, and Bluetooth connections. |
| Display Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Arc Graphics |
| Graphics Description | Intel Arc Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB, Thunderbolt, USB Type-C |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 17.6"L x 2.8"W x 12"Th |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form