Limited Time Sale$539.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116785 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $360.00 | Model Number | 209116785 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810168523149 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Elite Mini G9 Desktop Computer |
| Resolution | 4096 x 2160 |
| Form Factor | Desktop Tower |
| Item Weight | 3.13 Pounds |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ist computers |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Elite Mini G9 Desktop Computer |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | HP Elite Mini G9 Desktop Computer, Power Cord, User Manual |
| Warranty Type | Limited, Extended |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 11 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-12700T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 4096 x 2160 |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External Monitors, Keyboards, Mice, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel UHD Graphics770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-size keyboard with number pad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Gaming, Photo Editing, Video Editing, Home, multimedia |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.97"L x 6.89"W x 1.34"Th |
| Other Special Features of the Product | Tiny Yet Powerful, Rich Connectivity |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form