Limited Time Sale$131.39 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072089 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $87.60 | Model Number | 209072089 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP
| Brand | HP |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Elite 8300 Ultra Small Form Factor |
| Model Year | 2012 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 109.28 Ounces |
| Screen Size | 9.9 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | PC-HP-8300_ELITE-USFF-i5-2.9-8-120SSD-RW |
| Speaker Type | Headphone |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 19 x 20 x 28 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Headphone |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Mouse |
| Keyboard Description | Wired |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | DVD-RAM |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | LAN, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 120 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form