Limited Time Sale$111.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113008 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $74.00 | Model Number | 209113008 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Stay productive and entertained with the perfect Chromebook laptop for all day performance at work, home, or school. With cloud storage and a 180-degree hinge, This portable laptop is ideal for sharing homework or projects with others. Enjoy access to all your favorite Android apps and a secure online experience with chrome OS. Immerse yourself in your daily dose of entertainment with dual speakers, Audio by B&O play, and 1 million pixels of high-definition display.
| UPC | 193424688586 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Chalkboard Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook, Laptop |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 9.25 Hours |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 1 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Model Number | 14-db0020nr |
| Power Device | 45-watt AC Adapter |
| BuiltIn Media | HP Chromebook 14-db0020nr |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | B&O with dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Item Type Name | HP 14-inch Chromebook 14-inch Laptop, AMD Dual-Core A4-9120, 4GB RAM, 32GB eMMC storage, Chrome (14-db0020nr, Gray) |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | A4-9120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | A-Series Dual Core A4 |
| Touchpad Feature | multi_touch |
| Audio Output Type | Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP TrueVision HD Camera with digital microphone |
| Compatible Devices | Mice, keyboards, storage devices, displays, printers, and other accessories that support USB or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 1866 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | B&O PLAY dual speakers |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | G |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. |
| Wireless Compability | 802.11b, 802.11g |
| Hard Disk Description | 32 GB eMMC |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Lavalier |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.01 RPM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 9.25 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 47.36 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.93"L x 13.27"W x 0.72"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome |
| Global Trade Identification Number | 00193424688586 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad supporting multi-touch gestures without on/off button |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form