Limited Time Sale$26.22 cheaper than the new price!!
| Management number | 209075277 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $17.48 | Model Number | 209075277 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SAS is the logical evolution of SCSI including its long-established software advantage and the serial physical connection interface. With enterprise storage requirements escalating and becoming more complex factors such as larger capacity greater density security scalability and accessibility are more critical than ever. Enterprise data centers must be online all the time fulfill requests from numerous users simultaneously allow for constant growth and expansion and be maintained while in operation. Serial Attached SCSI meets all these demands while providing the highest performance.Specifications:Manufacturer: HPGeneration: SASPart Number: 652611-B21Type: Hard Drive - Hot-PlugCapacity: 300GBInterface Type: Serial Attached SCSISpindle Speed: 15000RPMSpeed: 6G = 6Gb/sec (750 MB/s)Form Factor: 2.5 inch SFFHot Plug: YesEnclosure: InternalPackage Dimensions: 4.7 x 3 x 0.6 inchesItem Weight: 3 pounds
| UPC | 132018502969 |
|---|---|
| Brand | Compaq |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Media Speed | 750 megabits_per_second |
| Manufacturer | HP-Compaq |
| Model Number | 652611-B21 |
| HardDrive Size | 300 GB |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Compatible Devices | Desktop |
| Additional Features | Portable |
| Hard Disk Interface | SCSI |
| Hard Disk Description | Scsi |
| Hard Disk Form Factor | 3 Inches |
| Hardware Connectivity | SCSI |
| Connectivity Technology | SATA |
| Digital Storage Capacity | 300 GB |
| Cache Memory Installed Size | 300 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form