Limited Time Sale$1,115.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118466 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $744.00 | Model Number | 209118466 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Empowered PC sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing.
| Brand | Empowered PC |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP 27 AiO |
| Resolution | 1280 x 720, 1920 x 1080 |
| Item Weight | 13.9 Pounds |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Empowered PC |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | All-in-One 27 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 7 255U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Additional Features | Webcam |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Intel |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless Black Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 4 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Biometric Security Feature | Facial Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form