Limited Time Sale$359.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125269 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $240.00 | Model Number | 209125269 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP 255 G10 Laptop provides essential business-ready features in a thin and light design that’s easy to take everywhere you go. The 15.6-inch diagonal display with big screen-to-body ratio, robust AMD Ryzen processor, fast memory, and storage is powered for productivity, while the included ports connect your peripherals—all at a price you can value.
| UPC | 194850428098 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | G10 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 1500 Grams |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Chipset Type | Lucienne |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hp |
| Model Number | 255 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Standard HD audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | 7330U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | internal |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via HDMI, USB-C, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, Secure Digital Card, USB Type C |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Generation |
| Graphics Coprocessor | AMD |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Numeric Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 65 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad, WiFi 6 RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1×1) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 wireless card |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form