Limited Time Sale$527.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209099944 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $352.00 | Model Number | 209099944 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 5-7530U, 2.0 GHz Base clock, up to 4.5 GHz boost clock 16 MB L3 cache, 6 cores, and 12 threads Graphics: AMD Radeon Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 32GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 1TB PCIe Solid State Drive Optical Drive: No Display: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-glare, Micro-edge, 250 nits, 45% NTSC Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 Audio: High Definition (HD) Audio Spreakers: Stereo speakers Keyboard: US English Built-in HD Webcam: HD 720p Ports: 1 x USB-C 2 x USB 3.1 Gen 1 1 x HDMI 1.4b 1 x 3.5mm Headphone/microphone Combo Battery: 41Wh Color: Gray Dimensions L x W x H (inches): 14.17 x 9.29 x 0.71 Weight: 3.3 lbs
| UPC | 194850245282 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G10 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Phoenix |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G10 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65W USB-C Charger |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5-7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form