Limited Time Sale$701.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209083022 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $468.00 | Model Number | 209083022 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor:Intel 13th Generation Core i3-1315U (6C / 8T, up to 4.5GHz) Graphics: Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 64GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 1TB Solid State Drive Display: 15.6" FHD (1920x1080) Anti-glare Connectivity: Wi-Fi 6, 802.11ac 2x2 + BT5.3 Audio: High Definition (HD) Audio Spreakers: Stereo speakers, 2W x 2 Keyboard: US English, Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HD 720p with Temporal Noise Reduction Ports: 2 x SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 1 x SuperSpeed USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x AC input port 1 x HDMI 1.4b 1 x RJ-45 Ethernet 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x SD Card Reader Battery: Up to 8 Hours Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.10 x 9.53 x 0.78 Weight: 3.83 lbs
| UPC | 194850819131 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G9 |
| Model Year | 2026 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G9 |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.5"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form